Nová kľučka dverí pre karavan

Cenovo výhodnejšie náhradné diely - vďaka 3D tlači z práškového nylonu

Karavanista.cz

V mnohých prípadoch sa stane, že sa dôležitý diel vypredá a nie je ľahké ho nájsť. A keď sa tak stane, často je to len v predraženej súprave s inými dielmi. Môže byť vhodnejšie vymodelovať a vytlačiť funkčnú časť z odolného materiálu, ako v prípade kľučky dverí karavanu.

 

Na jednom z karavanov sa zlomila kľučka dverí, ktorá je plastová a pochrómovaná. Nový sa dá objednať len u výrobcu – dodáva sa ako sada s celým telom zámku za približne tristo eur. Vzhľadom na to, že je prasknutá len plastová rukoväť, cena za náhradný diel nie je adekvátna. Podľa skúseností navyše táto rukoväť rada opakovane praská a výrobca tento problém nevyriešil. Pôvodný diel je neopraviteľný, cena novej súpravy vrátane zámku nebola zákazníkom akceptovaná. Preto sa tím Karavanista.cz rozhodol dať si túto časť vytlačiť.

 

Menšiu zákazku prevzali špecialisti z aplikačného centra 3D tlače našej partnerskej spoločnosti 3Dwiser. Podľa prasknutého dielu najprv vytvorili trojrozmerný model, ktorý potom vytlačili metódou SLS na práškovej 3D tlačiarni Formlabs Fuse 1  z materiálu PA12. Po vytlačení bol diel zbavený zvyškov prášku (nepoužitý prášok sa použije na iné diely) a povrch bol vyhladený na automatickej dokončovacej stanici PostProcess.

 

Celkové náklady na prácu vrátane spracovania 3D modelu a vyhotovenia tlače boli o polovicu nižšie ako cena novej kľučky od výrobcu. Okrem toho klientovi, servisu karavanov, zostal 3D model – ak sa na ďalšom karavane zlomí rukoväť, môže si ju dať vytlačiť pre svojich zákazníkov za zlomok ceny. Podľa vyjadrenia servisu a koncového zákazníka je vytlačená rukoväť oveľa pevnejšia ako pôvodná, takže nevadí, že nie je pochrómovaná, ale iba čierna ako zvyšok tela zámku. V prípade potreby však možno ďalej riešiť aj povrchové úpravy výtlačkov SLS.

 

Viac o 3D tlači funkčných dielov s technológiou Formlabs Fuse 1

Provizórne vyčistená, prasknutá rukoväť. Trhlinu okolo otváracieho kolíka nie je možné utesniť ani inak opraviť z dôvodu vysokého namáhania. 

Nová rukoväť bola výhodne vytlačená z práškového nylonu na 3D tlačiarni Formlabs Fuse 1.

 

Prípadové štúdie, rady a tipy