Aký je rozdiel medzi vákuovým a tlakovým tvárnením?
Spomedzi stoviek výrobných postupov a plastových materiálov, ktoré boli vyvinuté v posledných desaťročiach, vyniká tepelné tvarovanie (tvarovanie za tepla, tepelné tvárnenie, thermoforming) svojou schopnosťou vyrábať vysokokvalitné diely a formy v priebehu niekoľkých minút.
Čo je to tvárnenie za tepla?
Tvarovaním za tepla označujeme priemyslový výrobný proces, pri ktorom sa plastová fólia zahreje na poddajnú teplotu, vytvaruje sa na šablóne a odreže – ručne alebo strojovo – na konkrétne prípady použitia.
Postup tvárnenia za tepla (schéma)
Šablóna – známa aj ako predloha, tvarovacia forma alebo nástroj – je predmet, ktorý sa vkladá do stroja na tepelné tvarovanie. Plastovému výrobku dáva určený tvar. Po zahriatí sa plastová fólia stane poddajnou a vytvaruje sa do tvaru šablóny, čím sa vytvorí konečný diel alebo forma.
Šablóna (vľavo) a forma (vpravo) zhotovená na zariadení Mayku tvárnením za tepla
Čo je vákuové formovanie?
Pri vákuovom tvárnení sa na odstránenie vzduchu medzi ohriatou plastovou fóliou a formou používa sacia sila. Vákuum vytvorené touto silou spôsobí, že sa plastová fólia prispôsobí tvaru šablóny. Po ochladení a stuhnutí je možné materiál orezať alebo inak spracovať tak, aby spĺňal požiadavky.
Vakuové formování (schéma: Mayku)
Čo je tlakové formovanie?
Tlakové formovanie (tvárnenie) je podobné vákuovému tvárneniu. Namiesto vákua sa však používa tlak na plastovú fóliu, ktorá je umiestnená v šablóne alebo na nej. Keďže úroveň tlaku je oveľa vyššia ako pri vákuovom tvárnení, touto metódou sa dosahuje výrazne vyššia úroveň detailov pripravovaných dielov alebo foriem.
Priebeh tlakového formovania (schéma: Mayku)
Príkladom kompaktného priemyselného zariadenia na tepelné formovanie je Mayku Multiplier – novinka v našej ponuke. Je kompatibilný s rôznymi typmi a hrúbkami plastov, vďaka čomu vznikajú veľmi detailné finálne diely a formy.
Po naplnení stlačeným vzduchom je kupola Multiplier natlakovaná na štyri atmosféry. Tento tlak vtláča zahriatu plastovú fóliu (list) do každej štrbiny šablóny, je schopný zachytiť detaily menšie ako 1 μm.
Vysvetlenie rozdielov medzi vákuovým a tlakovým tvárnením s ukážkami ich presnosti (video)
Z výhod tvárnenia za tepla:
- Cenová dostupnosť: Pre malé výrobné série je tlakové formovanie často lacnejšie než postupy, ako je vstrekovanie a pod. Aj preto, že tvárnenie za tepla so sebou nesie nižšie náklady na nástroje.
- Rýchlosť: Tlakové formovanie prináša rýchlejší čas výroby ako mnohé tradičné výrobné metódy. Napríklad v porovnaní so vstrekovaním trvá tepelné tvárnenie obvykle polovicu času.
- Flexibilita: Keďže tepelné tvárnenie je často lacnejšie a rýchlejšie, umožňuje konštruktérom a výrobcom ľahšie vyrábať a testovať prototypy. Šablóny si naviac môžu pripraviť na mieru 3D tlačou, napríklad zo živice – s hladkými povrchmi s ostrými detailmi.
- Bezpečnosť pri kontakte s potravinami: Technológiu tepelného tvárnenia možno ľahko použiť s plastovými materiálmi – napríklad polyetylénom s vysokou hustotou – ktoré je možné sterilizovať. Vďaka tomu sú vhodné na nádoby používané v potravinárskom a nápojovom priemysle.
Medzi obľúbené materiály na tlakové tvarovanie patria HIPS, EVA alebo PETG.
Mayku Multiplier v pracovnom záprahu