V slovenských firmách boduje prášková 3D tlač

Novinky a trendy zo sveta aditívnej výroby

Spravodaj 3D / jún 2024

V priemysle sa rozmohla záplava konferencií, seminárov a podujatí všetkého druhu. O to ťažšie je nájsť tie skutočne prínosné, na ktorých by človek nemal chýbať. O to viac nás teší každá vaša návšteva pri stánku na nitrianskom Medzinárodnom strojárskom veľtrhu, ako tomu bolo koncom mája a tiež veľmi pozitívna odozva na 3. ročník NEXT 3D od tých z vás, ktorí ste merali cestu až do českého Humpolca.

Z rozhovorov s vami a z pohľadu do vašich prevádzok je zrejmé, ako sa veci za posledných niekoľko rokov zmenili. Na mnohých miestach ste obdobie neistoty využili na zvládnutie moderných 3D technológií, ktoré dnes už po úvodnom zoznámení ušetrili čas a iné zdroje a objektívne uvoľnili toľko vzácne ruky a hlavy na činnosti, ktoré by sa bez skúseného človeka nezaobišli.

Na mnohých miestach stále narážate na bariéru zdĺhavého presadzovania nákupu samotnej 3D technológie. Napriek tomu je jej návratnosť v mnohých aplikáciách (preukázateľne) veľmi rýchla. Ale aj tu sa blýska na lepšie časy, čo potvrdzujú vaše príbehy z terénu. Oplatí sa vytrvať – zaslúžené ovocie je na dosah.

Prehrať video

📈 Aditívna výroba pomocou selektívneho laserového spekania (SLS) si rýchlo získava popularitu, čo potvrdili aj mnohé príklady z českej praxe na tohtoročnej konferencii NEXT 3D. Vďaka svojej cenovej dostupnosti, kvalite výtlačkov a rýchlosti prináša množstvo výhod naprieč vývojom a výrobou v priemysle.

Sú to predovšetkým kompaktné a ľahko použiteľné tlačiarne SLS, ako sú tie od spoločnosti Formlabs, ktoré otvárajú nové možnosti pre tímy všetkých veľkostí.

Prehrať video

🎯 Od rečníkov sršiacich skúsenosťami až po miestnosť plnú energie a odborníkov z odvetvia s mysľou otvorenou novým možnostiam. – Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k výnimočnému tohtoročnému stretnutiu! Opäť to bola poučná jazda praxou aditívnej výroby.

Tretí ročník konferencie okrem iného ukázal, že seriózny výskum, vývoj a výroba sa už nezaobídu bez 3D tlače. Dokonca aj v Česku a na Slovensku.

💡 Štvrtá generácia veľkoformátovej 3D tlačiarne BigRep prináša nielen meter kubický tlačového objemu, ale aj mnohé praktické vylepšenia pre tých, ktorí chcú začať tlačiť naozaj veľké diely.

Model ONE.4 je ideálny na prototypovanie a aditívnu výrobu v širokom spektre aplikácií. Je vybavená výkonnými extrudérmi, ktoré umožňujú vyššiu kapacitu tlače. Okrem toho je možné tlačiareň dôkladne prispôsobiť vašim aktuálnym požiadavkám.

📐 Ako presná je stolná 3D tlač zo živíc? To závisí od toho, či si vo firme zostavíte hobby tlačiareň, alebo si zaobstaráte profesionálny výrobný nástroj. Nový Form 4 od Formlabs môže byť ešte presnejší, ako by ste možno tušili. Napriek tomu je to stále stolná 3D tlačiareň dostupná pre profesionálov.

Rýchlosť by nikdy nemala byť na úkor presnosti. Ak máte k dispozícii oboje, navyše s jemnými detailmi a hladkým povrchom výtlačkov, možno oceníte čaro aditívnej výroby zo živíc dvojnásobne.

⚙️Polyfenylensulfidová struna (PPS) plnená uhlíkovými vláknami (CF) má vynikajúce vlastnosti a zároveň sa ľahko tlačí pomocou tlačových jadier HT na novej UltiMaker Factor 4, ktorá vás zaujala počas svojej výstavnej premiéry v konferenčnej sále NEXT 3D na nitrianskom výstavisku MSV.

PPS CF predstavuje vysoko výkonnú alternatívu ocele alebo hliníka pre menej náročné a namáhané diely, jeho vlastnosti umožňujú nahradiť aj PEEK.

Nenechajte si ujsť zaujímavé novinky a trendy zo sveta 3D tlače